Tak, ale... Pismo wielkopolskiej lewicy_logo
Nr 5(15) maj 2017

Poprzednie numery pisma

Zajrzyjcie też na nasz profil na Facebooku. Zapraszamy do komentowania i dyskusji!

FB

"Konstytucja nie nakarmi naszych dzieci i jest nudna.

To już Mrożek zauważył, że gdyby do konstytucji

wpisać słowo „k...”, może by ona kogoś zainteresowała."

Janusz Głowacki w GW 02.04.2017 r.


Zespół RedakcyjnyTeksty prezentowane na naszej stronie mogą być kopiowane i rozpowszechniane, pod warunkiem podania źródła pochodzenia i autora tekstu.

ZDJĘCIA I MEMY

mem1

mem1

mem1

mem1

mem1

mem1

mem1

mem1

mem1

mem1

WIADOMOŚCI, KOMENTARZE, OPINIEHeliodor Muszyński

Co nas czeka?

Niemal półtora roku sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość wytworzyło w społeczeństwie polskim swoisty nastrój oczekiwania i pytania o przyszłość. Dla jednych jest to zapowiedź pożądanej i trwałej zmiany, dla drugich nieszczęśliwe wydarzenie, ot dolegliwość, którą pozostaje jedynie cierpliwie, licząc na szybki jej kres, znieść. Towarzyszą temu pocieszenia, w myśl których „oni chcą tylko władzy”, a dorwawszy się do niej, działają chaotycznie, co musi skończyć się ich klęską.

czytaj dalej...


J.J.T.

Przeciw mitom

Nie twórzmy mitu III RP

W tej sytuacji zupełnie naturalnym odruchem społecznym staje się obrona systemu demokratycznego przed zagrożeniami, jakie stwarzają dla niego rządy PiS. Najbardziej widocznym przejawem tej obrony stało się powstanie KOD. Jak jednak z samej nazwy tego ruchu wynika, Komitet Obrony Demokracji ma charakter defensywny, a to oznacza, że jego podstawową misją jest obrona. I tu pojawiają się dwa pytania: czego i przed czym? Łatwiej odpowiedzieć na pytanie przed czym, bo gołym okiem widać, że przed zagrożeniem, jakie stwarza PiS. Trudniej jednak odpowiedzieć na pytanie, czego tak naprawdę chcemy bronić? Czy w ogóle systemu demokratycznego? A jeśli tak, to jak on ma wyglądać? Czy może tego konkretnego systemu jak ukształtował się w Polsce w okresie III Rzeczypospolitej?

czytaj dalej...


Janusz J. Tomidajewicz

„Rodzina 500+” – trzy pytania

Rok, jaki minął od wprowadzenia w życie programu „Rodzina 500+”, stał się dla Rządu Beaty Szydło okazją do ofensywy propagandowej mającej wykazać korzyści, jakie społeczeństwo uzyskało dzięki „dobrej zmianie”. Jeden z moich przyjaciół – chyba przesadnie wierzący w moje kompetencje ekonomiczne – postawił mi w związku z tym trzy pytania...

czytaj dalej...


Warto przeczytać

Perfumy. Posłowie do dezindustrializacji

W gospodarkach państw wysoko rozwiniętych. proces dezindustrializacji postępuje już od ponad 30 lat. W Polsce przybrał on szczególnie gwałtowną i bolesną społecznie formę w wyniku połączenia go z zapoczątkowanymi w 1989 r. przemianami ustrojowymi. Książka pod redakcją Mikołaja Iwańskiego stanowi próbę wielostronnego ukazania tła i konsekwencji polskiej dezindustrializacji.

czytaj dalej...


KJS

Syryjskie zawirowania

Od kilku dni bez przerwy, czy to w radiu, czy w telewizji, lecą informacje o ataku chemicznym na syryjskich cywili, w tym dzieci. Następną wiadomością jest to, że to syryjskie siły rządowe dokonały tego ataku; tutaj już zależy od stacji – im bardziej poważna, chcąca uchodzić za wiarygodną – to dodają słowo „najprawdopodobniej”, rządowa lub inna, to walą prosto z mostu – reżim Baszszara al-Asada używa broni chemicznej, w czym pomagają mu Rosjanie.

czytaj dalej...


Karol Szarecki

Rozsypana armia

Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami różnych czystek i obsadzania stanowisk swoimi i lojalnymi partyjnie osobami nie tylko w pionie gospodarczym państwa, ale przede wszystkim w wojsku. Jak na razie PiSowski rząd jest w tej kwestii niesamowicie skuteczny. Jeśli chodzi o wojsko, jest to zabieg dość groźny, gdyż wymiana 90 % kadry dowódczej musi się odbić nie tylko na dowodzeniu, ale przede wszystkim na jego jakości. Takiej praktyki nie można inaczej nazwać jak tylko – czystką.

czytaj dalej...


Zbigniew Jaśkiewicz

Handlarze majestatem śmierci

Prawo i Sprawiedliwość, realizując swoją politykę historyczną, połączyło tragedię kilkudziesięciu tysięcy Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej w Katyniu i Miednoje z nieszczęśliwym wypadkiem samolotowym. To połączenie przydaje się do poszukiwań winnych tragedii samolotu prezydenckiego tylko po to, by konieczne kogoś postawić pod pręgierzem opinii publicznej i ukarać. Gdyż wg PiS-u z pewnością ktoś zawinił i jest to ktoś, kto zagraża wszechwładzy Prawa i Sprawiedliwości. Mamy więc do czynienia z obrzydliwym manipulowaniem faktami bez szacunku dla majestatu śmierci tysięcy niewinnych osób.

czytaj dalej...


ZJ

Ciszej nad tymi trumnami czyli „Spisek smoleński” Lecha Raczaka

"Tekst o katastrofie smoleńskiej i jej konsekwencjach musiałem napisać. Ze złości. Nie mogłem znieść wycia cmentarnych hien, silnych poparciem ludzi zmanipulowanych przez politykę, zagubionych w perfidnie niezrozumiałej nowoczesności, którym światło grobowego znicza jawi się jako pewna lampa kierunkowa. Pisząc, odzyskiwałem równowagę, a nawet dobry humor. Miewałem nawet poczucie, że w fotelu obok chichocze życzliwie Franciszek Rabelais, a w kącie mały jak mysz Alfred Jarry powtarza zdanie, którego nie mógł wymyślić żaden Polak, i którego nie da się z wiarą i serio powiedzieć po polsku: „Kocham Polskę, bo tam żyją Polacy”."

czytaj dalej...


Zbigniew Jaśkiewicz

Kaczyński na lotnisku, czyli Polexit

Animozja czy wręcz wrogość lidera PiS-u do Donalda Tuska będzie tylko powiększała nasz dystans do Europy, co może się skończyć tylko wyjściem Polski z Unii czyli tzw. Polexitem.

czytaj dalej...


Maciej Mikulewicz

Poznań wolny od nienawiści!

„Nacjonalizm to ideologia służąca bogatym, umożliwiająca im wykorzystanie biednych do jeszcze większego bogacenia się. Nacjonalizm sprzyja budowaniu podziałów i hierarchii między ludźmi i zarządzanie nimi metodą dziel i rządź. Studenci, pracownicy czy emeryci zaczynają występować przeciwko sobie nawzajem, a nie przeciw władzy i innym, którzy odpowiadają za ich podstawowe problemy – biedę, przemoc, wyzysk, niską jakość edukacji i ograniczony do niej dostęp.”

czytaj dalej...


Janusz Muzyczek

Inicjatywa Polska

Już ponad rok (od lutego 2016 r.) w Polsce działa stowarzyszenie Inicjatywa Polska, którą stworzyli lewicowi działacze samorządowi. Wśród nich jest silna grupa poznaniaków, w tym Tomasz Lewandowski i Katarzyna Kretkowska. Poniżej krótka informacja o pierwszych krokach tej formacji na terenie Poznania.

czytaj dalej...


A tak świętowano 1 maja w Zurychu

Braliśmy udział w obchodach pierwszomajowych w Poznaniu, a prof. Tomidajewicz zrobił to w Szwajcarii.

czytaj dalej...


Z obłoków nie spadliśmy - Wojciech Młynarski

czytaj dalej...


Wybrane cytaty prasowe

czytaj dalej...


e-mail Redakcji: takale@interia.pl

Darmowy licznik odwiedzin